Část A Celý příspěvek
Archiv autora: Mgr. Jaroslava Nývltová
Sport bez hranic v Karpaczi
Dnes jsme s našimi sportovci navštívili v rámci projektu SPORT BEZ HRANIC Karpacz, kde jsme měli možnost si zasportovat. Polští přátelé si pro nás připravili zápasy v basketbalu a v házené, na závěr dne jsme shlédli ukázku karate. Po dobrém obědě jsme si s průvodcem prošli centrum města a za deštivého počasí se vydali na cestu domů.
Naši sportovci ukázali bojovného ducha a byli důstojnými soupeři. Všem zúčastněným děkujeme za reprezentaci školy.
Za realizační tým J. Nývltová, P. Havlíček, L. Rychtr
Seznamte se: Orientační Běh
V rámci česko-polského projektu Sport bez hranic škola pořídila moderní vybavení na orientační běh. Již zítra, tj. 18. září, si žáci vybraných tříd společně s žáky z DZS w Karpaczi vyzkoušejí skupinový závod v orientačním běhu a individuální závod “Bludiště”. Naši orienťáci nám, pořadatelům, budou oporou.
Veškeré informace najdete ve zprávách v Komens a na nástěnce v 1. patře a u vchodu. Sportovního ducha a vhodné oblečení s sebou.
Program pro nadané a motivované žáky Sapere aude
Program Sapere aude (Odvaž se vědět) je určen pro nadané a všechny motivované, cílevědomé studenty školy, kteří chtějí ve svém vzdělávání jít nad rámec a za hranice toho, co jim naše škola nabízí v běžných hodinách.
Zapojení studenti se kromě všech svých školních povinností věnují podrobněji nějakému odbornému tématu. Mohou absolvovat stáže na vědeckých pracovištích, navštěvovat vysokoškolské přednášky, online kurzy pro nadané žáky (např. kurzy CTM), SOČ, individuálně spolupracovat na pravidelných schůzkách s mentorem. Program garantuje individuální přístup, tj. vytvoření efektivních vzdělávacích podmínek ušitých přesně na míru studentovi.
Studenti jsou v programu Sapere aude vedeni k samostatnosti, zodpovědnosti za své vzdělávání, k tvorbě časového harmonogramu, k vytváření sebehodnocení. Každý měsíc odevzdávají svému mentorovi raport o splněných cílech. Svým reprezentativním vystupováním jsou dobrým příkladem pro ostatní studenty.
Studenti se mohou do programu Sapere aude hlásit každý rok. Koordinátor vzdělávání nadaných žáků pro každého z nich vypracuje Plán pedagogické podpory (PlPP) s jasně stanoveným cílem, úpravami organizace výuky ve školní třídě nebo mimo ni a metodami výuky. PlPP podléhá revizi každé 3 měsíce.
Pokud by studenti v programu neplnili to, k čemu se zavázali, právo účasti v programu jim zaniká bezprostředně v dalším pololetí.
Do programu se studenti mohou hlásit u výchovné poradkyně Mgr. Jaroslavy Nývltové nebo u koordinátorky vzdělávání nadaných žáků Ing. Petry Šedivé, které ve školním roce 2024/25 budou program Sapere aude koordinovat a ověřovat. Přihlašování je možné do konce září 2024.
Mgr. Jaroslava Nývltová, Ing. Petra Šedivá
Česko-polský sportovní den ve Vrchlabí
V rámci připravovaného projektu projektu „Sport bez hranic“ jsme ve středu 19. 6. 2024 na našich sportovištích přivítali studenty ze sportovní školy v polské Karpaczi. Polským studentům se naši studenti vyššího gymnázia postavili v turnaji ve fotbalu, street ballu a volejbalu. Vyrovnaný byl pouze volejbalový zápas dívek, které prohrály v pátém setu rozdílem pouhých dvou bodů. Polští fotbalisté v turnaji neinkasovali ani jediný gól a turnaj vyhráli, jak se říká „o parník“. Zvítězili i v street ballovém turnaji smíšených trojic. Bylo znát, že se jedná o studenty sportovní školy.Naše děvčata si zahrála ještě přehazovanou a na třicet studentů kuželky. Zájemci si mohli vyzkoušet pétanque.
Počasí se vydařilo a celý den proběhl k naší spokojenosti.
Netrpělivě čekáme na příští týden, kdy se dozvíme, zda nám byl projekt schválen. V tom případě bychom v září uspořádali závody v orientačním běhu a následně s našimi sportovci navštívili Karpacz.
Děkujeme studentům za sportovní nasazení a reprezentaci školy, pedagogům za přípravu sportovního dne.
S radostí jsme 26. 6. 2024 přijali zprávu o schválení naší projektové žádosti s názvem “Sport bez hranic”, reg. č. G.003.04.0014 a těšíme se na společné sportování v září tohoto roku.
Za tým pořadatelů J. Nývltová, P. Havlíček, L. Rychtr
Tradiční oceňování úspěšných žáků a studentů vrchlabských škol
Klášterní kostel sv. Augustina na sv. Jana opět po roce hostil žáky a studenty, kteří se ve školním roce 2023/2024 umístili na předních místech olympiád a oborových soutěží. Z 56 nominovaných bylo 15 studentů našeho gymnázia. Pokud bychom i my nominovali ty, kteří složili mezinárodně uznávané zkoušky Cambridge English, bylo by jich ještě o 13 více.
Ocenění z rukou místostarosty pro vzdělání a kulturu PhDr. Michala Vávry převzali: Emílie Kaplanová, Eliška Čivrná, Lucie Šimková, Pavla Kutlvašrová, Šimon Šafařík (všichni 4. A), dále Viola Möhwaldová, Vojtěch Novák, Vladimír Kutlvašr, Barbora Kočí (2. A), Jakub Mařas (3. A), Adéla Musilová a Sylvie Algerová (6. A), maturanti Matouš Kuřík a Daniel Mečíř. Nejúspěšnějším ze všech nominovaných se stal Josef Šedivý, student 1. B, který bude reprezentovat naši školu, naše město a naši Českou republiku na Mezinárodní olympiádě o Zemi v Pekingu.
Všem oceněným gratulujeme a děkujeme za skvělé výsledky. Dík patří také kolegům pedagogům a v neposlední řadě rodičům.
Krásné prázdninové léto nám všem.
Více fotografií na našich FB stránkách: https://www.facebook.com/photo?fbid=438463375615982&set=pcb.438464478949205
Jak na zahraniční stáže?
Přesně na tuto otázku studentům prvních a druhých ročníků vyššího gymnázia odpověděla pondělní ranní přednáška.
Paní Jana Papajová z mezinárodní neziskové organizace AFS Mezikulturní programy představila studentům studijní, hostitelské a dobrovolnické programy, které AFS pro středoškoláky nabízí ve více jak 50 zemích světa.
Ve spolupráci s Nadačním fondem Škoda Auto (NFŠA), který zastupovala paní Tereza Prevužňáková, a který každoročně vyhlašuje stipendijní programy s finančním příspěvkem až 250 000,- Kč, lze v podstatě na zahraniční kulturně-vzdělávací pobyt vyjet téměř zadarmo. Samozřejmě při splnění určitých podmínek (nfsa.cz).
Co student na zahraničním pobytu získá?
Expedice DofE
O víkendu 15.-16. června se na naší škole uskutečnila historicky první expedice DofE (Mezinárnodní cena vévody z Edingurghu). Na rozdíl od aktivit (pohyb, dovednost, dobrovolnictví), které vyžadují pravidelnost (13 nebo 26 týdnů), je expedice jednorázová dvoudenní akce. Akce, kterou si „dofáci“ musejí sami naplánovat, zorganizovat, vše zjistit a zajisti a s plnou polní bez možnosti nákupu a používání telefonu (pouze v případě ohrožení) absolvovat. Cílem expedice je vystoupení z komfortní zóny a posílení odolnosti.
S kolegyní Martinou Červinkovou, která je expediční školitelkou, jsme měly trochu obavy, zda to děvčata ze 3. A – Martina, Aneta, Kristýna, Anička – zvládnou. Velmi nás překvapily. Mají náš plný obdiv a respekt. Ve dvou dnech ušly téměř 30 km, splnily úkoly, prokázaly samostatnost, nereptaly a spolupracovaly. Kdybyste viděli a potěžkali jejich batohy, také byste před nimi smekli.
Zbývá jim ještě dokončit některé aktivity a stanou se držitelkami bronzových odznaků DofE. Děvčatům gratulujeme a věříme, že od září se k nim přidají další zájemci o neformální vzděláváni v DofE.
Bližší informace u Mgr. J. Nývltové – vedoucí DofE.
Fotogalerie:
O architektuře s architektkou Klárou Bittnerovou
Ve čtvrtek 23. května jsme studentům vybraných tříd představili inspirativní mladou architektku Kláru Bittnerovou z Bittner architects, se kterou jsme se seznámili na workshopech Akademie kreativního učení pořádaných Ciri Hradec Králové.
Úvodní přednáška o architektuře a urbanismu nám otevřela zcela nové obzory. Ukázala
šíři oboru a možnosti uplatnění a také potřebné schopnosti a dovednosti nutné pro výkon profese architekta.
V druhé hodině studenti konzultovali s architektkou vypracované projekty z Didaktického inkubátoru, kdy na základě zadání navrhovali změny v interiéru i exteriéru školy. Za kreativní zpracování svých projektů sklidili velkou pochvalu.
Poté se vybrané skupinky studentů zamýšlely nad možným novým uspořádáním učebny výtvarné výchovy. Studenti živě diskutovali a hledali řešení, pokoušeli se postupovat a přemýšlet jako architekti.
Cenné rady si ze setkání s paní architektkou odnesli i budoucí ředitel a jeho zástupce.
Děkujeme Ciri za zprostředkování setkání, studentům za pozornost a kreativitu, Kláře Bittnerové za otevřenost a profesionalitu.
Poetické odpoledne ve středu 24. dubna
Světový trik Jakuba Hroneše na domovském kopci ve Špindlerově Mlýně
Náš maturant, snowboardista Jakub Hroneš, jako první na světě skočil trojité salto ze zábradlí. Po třech letech si opět připsal světové prvenství. Unikátní trik se mu povedl doma ve Špindlerově Mlýně na speciálně postaveném 10,5 m dlouhém zábradlí a na snowboardu namazaném sádlem.
Jakube, jsme na Tebe pyšní a moc gratulujeme. Držíme Ti palce, aby stejně hladce a úspěšně proběhy i Tvé maturitní zkoušky.
Grafická hudba v praxi
Dnes jsme na hudebce poslouchali grafickou hudbu od Johna Cage. Při poslechu jeho skladby “Solo for Voice 67” z roku 1988 jsme společnými silami nakreslili její grafický záznam a následně ho hudebně ztvárnili.
Porovnejte originál s naší prezentací:
https://www.youtube.com/watch?v=tyaOPuXBEe8
https://www.gymvr.cz/…/Graficka_hudba.mp4
Moc jsme si to užili a hodně se při tom nasmáli.
Studenti 2. B
Týden mozku AV ČR – online v pátek 15. 3. 2024 od 10:00 a 11:00 h.
Chcete si procvičit mozek a zjistit, jestli patříte mezi 2 % nejinteligentnějších lidí na světě? V online workshopu pro středoškoláky a žáky 7.– 9. třídy ZŠ se seznámíte s příklady typu Einsteinova hádanka.
Neváhejte a připojte se na online program s názvem Einsteinovy hádanky v pátek v 10:00 hodin na odkazu:
https://www.tydenmozku.cz/program/akce?id=305&a=einsteinovy-hadanky
Od 11:00 hodina navazuje program Tvrzení o lhářích a pravdomluvných.
https://www.tydenmozku.cz/program/akce?id=327&a=tvrzeni-o-lharich-a-pravdomluvnych
O DofE s ambasadorkou Šárkou
Vstanou noví „Dofáci“?
Informace o tom, že se naše škola stala centrem DofE, jste se mohli dočíst na našich webových stránkách.
Dnes jsme udělali další krok. Ambasadorka DofE Šárka, která za námi přijela z Hradce Králové, na interaktivní přednášce seznámila studenty šesti tříd s obsahem programu neformálního vzdělávání Mezinárodní cena vévody z Edinburghu (DofE), vyzdvihla přínosy pro osobní rozvoj každého jedince a přidala postřehy a vlastní zkušenosti.
Setkání se neslo v přátelské atmosféře. Věřím, že mnozí ze zúčastněných již začali o možnosti zapojení se do programu uvažovat a brzy se stanou prvními „Dofáky“ na naší škole.
Těším se na vás. Přemýšlejte a kontaktujte mě. S novým pololetím bychom se pustili do práce.
Jaroslava Nývltová, koordinátorka a vedoucí DofE
Mezinárodní cena vévody z Edinburghu (DofE) na našem gymnáziu
V závěru loňského roku se naše škola přidala k DofE a stala se jedním z více než 300 center v České republice.
Mezinárodní cena vévody z Edinburghu (DofE) je prestižní vzdělávací program pro všechny ve věku 14 až 24 let.
Program se zaměřuje na rozvoj osobnosti a charakteru.
Jeho pravidelné plnění posiluje kreativitu, odolnost a sebedůvěru prostřednictvím aktivit ve 4 provázaných oblastech na 3 možných úrovních-bronzová, stříbrná, zlatá.
Každý účastník si stanovuje svoje cíle pro následující oblasti a plní je za podpory vedoucího:
- POHYB-slouží k rozvíjení fyzické zdatnosti,
- DOVEDNOST-podporuje rozvoj osobních zájmů, talentů a praktických dovedností,
- DOBROVOLNICTVÍ-aktivity zaměřené na vykonávání veřejně prospěšné služby bez nároku na finanční odměnu,
- EXPEDICE-skupinová oblast, kdy vytržením z komfortní zóny účastník zažije nezapomenutelný zážitek.
Pokud chceš smysluplně trávit čas, rozvíjet svoji osobnost a charakter, získávat klíčové dovednosti pro budoucí studium a kariéru, pak je tu DofE právě pro tebe.
Podrobnější informace o projektu: https://dofe.cz/pro-rodice
Školní poradenské pracoviště
… nebo kdykoliv po ústní nebo telefonické domluvě.
Kliknutím na fotografii se rozbalí další informace.
Charakter jako základ morální odolnosti, prof. PhDr. Jan Hábl, Ph.D.
Milí rodiče, vážení kolegové.
Velmi mě nadchla přednáška prof. Jana Hábla na téma morální odolnosti. Nabízím Vám ji k poslechu a k zamyšlení.
https://www.youtube.com/watch?v=wxmFQrHwi8g
Mgr. Jaroslava Nývltová
Máma a táta na síti
Vážení rodiče, doporučujeme Vaší pozornosti rozhovor s neurologem Martinem Janem Stránským o vlivu technologií na lidský mozek.
https://www.youtube.com/watch?v=JrNF0_V4dzQ
A ještě jedno zajímavé video – Problém dnešní generace Y
https://www.youtube.com/watch?v=6qUBt_F6q2Q
Maturitní témata z HV 2023/2024
Den pro tělo i duši s odborníky z Bohnic
Ve čtvrtek 14. 9. za našimi studenty přijedou zkušení odborníci z Psychiatrické nemocnice Bohnice. Mgr. Jan Běhounek (Psychóza a její vliv na člověka), Bc. Magdalena Randáková Modes (Problematika a léčba závislostí) a Iveta Jozefová, Dis (Poruchy příjmu potravy).
K tomu, abychom je pozvali, přispěly ohlasy studentů, kteří se 27. dubna zúčastnili exkurze do PNB. Všichni jsme si již cestou z Prahy říkali: “To musí slyšet i ostatní!” https://www.gymvr.cz/skola2/?p=13369
Studenti vyššího gymnázia (kromě maturantů) se mohou těšit na dva hodinové bloky na téma psychózy a závislosti, studenti 2.A, 3.A, 4.A a 5.A budou mít na programu problematiku poruch příjmu potravy s výživovou poradkyní Ivetou Jozefovou. Ta v případě zájmu nabízí i individuální poradnu 5. vyučovací hodinu v učebně HV č. 25.
Mgr. Jaroslava Nývltová