Zpátky do pravěku!

 

Není nad to zažít věci na vlastní kůži. Vrátili jsme se tedy s 5. A a 1. B do pravěku v archeoparku ve Všestarech. Zjistili jsme, že domy pravěkých zemědělců byly útulné a voněly dřevem, mletí obilí ručním mlýnkem není otrava, když si přitom popovídáte se sousedem. Některé technické postupy byly překvapivě funkční, jako např. vrtání kamene pomocí vody a písku nebo sekání kamennou sekerou. Jiné postupy bude třeba ještě natrénovat, jako např. lov oštěpem. Na závěr jsme se uvelebili v lodi vydlabané pravěkými nástroji z jednoho kusu kmene, která během expedice Monoxylon zdolala Egejské moře.

V expozici jsme si potom mimo jiné prohlédli rozsáhlý model pravěkého osídlení a potěžkali meče a jiné zbraně z různých období i materiálů.

Všechny cesty vedou do Říma

shared-image-9

Obrázek 1 z 5

Výprava z naší školy se vydala na cestu do věčného města ve dnech 14. až 17. 10. 2024. V náročném tempu se nám podařilo zhlédnout nejznámější památky Říma: Pantheon, Koloseum, Forum Romanum atd. Navštívili jsme také vatikánská muzea a proslulou Sixtinskou kapli. Mezi největší zážitky studenti zařadili nečekanou možnost vidět na svatopetrském náměstí papeže Františka během audience. Přejeme všem, aby se tato cesta ke kořenům naší kultury stala trvalým obohacením a krásnou vzpomínkou.

Život v antice

Život v antice si naši studenti mohli přiblížit během edukativního programu v Galerii antického umění Hostinné. Na stanovištích si mohli vyzkoušet rytí do voskových tabulek, antické odívání, stavbu Hadrianova valu nebo obrannou formaci římských legií. Stranou nezůstala ani antická filosofie či náboženství. Studenti během vydařeného dopoledne mohli opravdu zažít antiku na vlastní kůži a propojit si nové zkušenosti s informacemi z učebnic.

Ze studentů badateli

Studenti historického semináře a další zájemci měli možnost se seznámit s oborem historické demografie. Dozvěděli jsme se, že žijeme v obzvláště badatelsky atraktivním prostředí, kde spolu sousedí populace s odlišným dopadem historických událostí. Našimi milými hosty byli přednášející z Fakulty humanitních studií UK, kteří aktuálně pracují na svém badatelském projektu v naší oblasti: doc.Mgr.Lenka Jakoubková Budilová, PhD. nás uvedla do problému a metod terénní antropologie a dlouhodobého sbírání dat v dané populaci, PhDr. Et Mgr. Petr Wohlmuth, PhD. do orální historie s důrazem na dosud nezohledňované mlčící skupiny v populaci a zaznamenání jejich svědectví a doc.PhDr.Jan Horský, PhD. do oboru historické demografie, tedy podrobnějšího poznání menší skupiny v rámci populace, jejíž specifika mohou ve velké statistice být setřena nebo pro to období statistická data nejsou. Vše bylo doplněno zajímavými příklady analýzy a interpretace dat. Po tomto uvedení do problematiky pomohli  také našim  studentům zformulovat vlastní badatelské otázky, na kterých budeme v dalších týdnech pracovat.

Tímto bychom také chtěli našim milým hostům poděkovat.

Pochvala pro účastníky krajského kola dějepisné olympiády

Gratulujeme Danieli Mečířovi ze 4.B, který i v náročném předmaturitním čase vybojoval vynikající 3.místo v krajském kole dějepisné olympiády v Hradci Králové. Za nižší kategorii získala 70 bodů Emilie Kaplanová ze 4.A. I když z toho nakonec bylo 8.místo, ve vyrovnaném souboji ztrácela na první umístění pouhé dva body a za to jí také gratulujeme.

Za poklady trutnovského archivu

 

Dnes měli studenti dějepisného semináře možnost zúčastnit se exkurze do trutnovského archivu. Aby pochopili důležitost této instituce, mohli  navštívit depozitáře a na vlastní oči si prohlédnout bludiště regálů s uchovávanými archiváliemi. Mezi ty nejkrásnější určitě patří zakládající listina města Vrchlabí i s vyobrazením erbu a vlastnoručním podpisem císaře Ferdinanda I. Dohledat se zde ale dá i spousta dalších věcí: školní prospěch předků, majetkové poměry, fotoalba celých vesnic apod.

Ve druhé části exkurze studenti okusili roli badatele: obdrželi krabice dokumentů, povinné bílé rukavičky a konkrétní badatelské úkoly spojené s historií domu, kde bydlí.

Exkurze se vydařila a studenti získali cennou zkušenost pro svoje další studium, během kterého se mnozí z nich stanou v archivu stálými hosty.

Veliký dík na závěr patří panu vedoucímu oddělení Mgr.Romanu Reilovi a PhDr.Pavlu Zahradníkovi, PhD.  za průvodní slovo i přípravu badatelských úkolů.

 

Čerstvé diplomy z dějepisné olympiády

 

V okresním kole dějepisné olympiády na téma „Každodenní život a kulturní kořeny našich zemí od Cyrila a Metoděje po Jana Husa“ se studenti museli ponořit až k samým základům našeho státu a prokázat své znalosti mj. na poli heraldiky, zemědělství, numizmatiky, duchovních dějin či práce s písemnými prameny i s mapou.

V kategorii nižších gymnázií obsadila Emilie Kaplanová (4.A)  2.místo mezi třiceti účastníky z ostatních škol.

V kategorii vyšších gymnázií jsme měli na stupních vítězů hned dva soutěžící (oba ze 4.B): Matouš Kuřík obsadil 2.místo a Daniel Mečíř 3.místo.

Všem třem soutěžícím děkujeme a přejeme hodně sil při přípravě do krajského kola.

 

Exkurze do Osvětimi a Krakova

Studenti naší školy se ve dnech 11. a 12.12.2023 zúčastnili exkurze do Osvětimi a Krakova. První část exkurze se nesla ve vážném duchu a návštěva vyhlazovacího nacistického tábora v nás vyvolávala otázku, jak je možné, aby člověk na jiném člověku spáchal takovou krutost. Paní průvodkyně nám v angličtině erudovaně objasnila, jak tábor fungoval a jak výkonnou továrnou na smrt se stal. Tematicky potom navázala exkurze do Schindlerovy továrny, kterou proslavil zejména film režiséra S.Spielberga „Schindlerův seznam“. V továrně mohli studenti v působivě řešené expozici na chvíli zažít pobyt v krakovském ghettu a jeho ponižujících, nelidských podmínkách.

Radostnější část zájezdu byla spojena s atmosférou vánočních trhů a objevováním historických památek Krakova, kde se role průvodce ujala výborně připravená kolegyně Brožová. Nezapomenutelným zážitkem se stala návštěva v Galerii Czartoryskych včetně osobního setkání s Dámou s hranostajem.

Všem studentům děkujeme za vzorné a spolehlivé chování během exkurze!

St.Marienthal

Ve dnech 18. – 24.září se pětičlenná skupina z naší školy zúčastnila mezinárodního semináře v St.Marienthal společně se studenty z dalších šesti zemí. Během společných workshopů získávali dovednosti v oblasti umělecké fotografie, krátkého filmu, divadla i psaní textů. Vše potom doplnili zábavné večerní prezentace jednotlivých národů.  Loučení bylo těžké jako každý rok a již se těšíme na příští ročník.

Další úspěch v krajském kole olympiády z angličtiny

Po úterním výborném výsledku Alex v krajském kole olympiády z anglického jazyka se ani v kategorii nižších gymnázií nenechala Sára Šimůnková (4. A) zahanbit a v náročné konkurenci dokázala zaujmout nejen kvalitní angličtinou ale i zajímavými myšlenkami. Díky tomu obsadila vynikající druhé místo a kvalifikovala se tak jako náhradnice do ústředního kola olympiády z angličtiny. Gratulujeme a děkujeme za vzornou reprezentaci.

Dějepisná soutěž studentů gymnázií ČR a SR

 

Dne 5. dubna se tým studentů z 5.A ve složení: Šimon Buďárek, Jakub Lukeš a Petr Straka zúčastnil krajského kola prestižní dějepisné soutěže v Hradci Králové. V rámci své pečlivé přípravy se seznamovali s podrobnými dějinami Studené války v Evropě před Helsinskou konferencí. Tradiční součástí soutěže je také poznávání fotografií osobností politiky, kultury i sportu daného období. V náročné konkurenci starších studentů obstáli a umístili se na sedmém místě ze čtrnácti startujících týmů.

Děkujeme za zodpovědný přístup a gratulujeme!

Dějepisci vybojovali zlato!

Tuto středu naši školu na okresním kole dějepisné olympiády v Trutnově reprezentoval pětičlenný tým. Nejlepšího výsledku dosáhl Šimon Buďárek z 5. A, který obsadil 1. místo v kategorii vyšších gymnázií. V kategorii nižších gymnázií nás výborně reprezentovali Václav Černý (4. A) a Emilie Kaplanová (3. A).
Všem soutěžícím blahopřejeme!

BEST IN ENGLISH

Dnes se naši studenti zúčastnili mezinárodní online soutěže z anglického jazyka Best in English. V náročném časově omezeném testu zápolili v úlohách z poslechu, porozumění textu a gramatiky.

Nejlepšího výsledku dosáhla Sára Šimůnková ze 4.A, další vynikající výkony podali       Jan Fejgl (4.A), Martin Škrabálek (8.A), Patrik Ferdinand Brádler (4.B) a Vladimír Maševský (3.B)

 

Všem účastníkům děkujeme a nejúspěšnějším soutěžícím gratulujeme. 

Začíná kurz latiny pro začátečníky

Tuto středu začíná nový kurz latiny pro začátečníky.  Sejdeme se v místnosti č. 5 ve 14:00. Všichni zájemci jsou srdečně vítáni!

Komu je kurz určen? Všem, které čeká během jejich vysokoškolského studia povinná zkouška z latiny a také těm, kteří se chtějí setkat s kořeny evropské kultury a vytvořit si předpoklad pro efektivní studium moderních jazyků.

Krajské kolo dějepisné olympiády

V pondělí 4. 4. 22 se naši studenti postupující z okresního kola zúčastnili krajského kola Dějepisné olympiády v Hradci Králové. Téma bylo náročné: Šlechta v proměnách času. V kategorii nižších gymnázií obsadil Šimon Buďářek (4. A) šesté místo a v kategorii vyšších gymnázií Vladimír Maševský (2. B) také šesté místo.

Gratulujeme

 

 

Olympiáda z anglického jazyka, kategorie II.B

Ve středu 16.2.22 proběhlo školní kolo olympiády v anglickém jazyce kategorie tercie a kvarta. Na prvním místě zazářila Sára Šimůnková z 3.A, v těsném sledu Bára Antošová z pracoviště Hostinné a na třetím místě zaujal výborně připravený Vít Mohwald ze 4.A. Gratulujeme a držíme palce Sáře a Báře, které nás budou reprezentovat v okresním kole.

Mezinárodní soutěž BIE

V pátek 26.11.2021 se 34 studentů vyššího gymnázia zúčastnilo online mezinárodní soutěže BEST IN ENGLISH v ostré konkurenci škol z České republiky a dalších 24 zemí.  Čekalo je náročných 60 minut a angličtina na úrovni B2-C1. Hranici sta bodů překonali a vynikajícího výsledku dosáhli Filip Ulman ze 4.B a Patrik Ferdinand Brádler ze 3.B. Na celkové vyhodnocení musíme počkat do poloviny prosince.

  

Krajské kolo olympiády z anglického jazyka

V náročných online podmínkách se v minulých dnech konalo krajské kolo olympiády z anglického jazyka. Naši školu v kategorii vyšších gymnázií reprezentoval Martin Škrabálek (6.A) a vybojoval 4.místo. V kategorii nižších gymnázií bojoval Ondřej Čížek (4.A) a obsadil rovněž 4.místo. Oběma soutěžícím děkujeme a gratulujeme!