Vesmír pod nohama- doc. RNDr. Ladislav Miko, Ph.D.
Poradce ministra životního prostředí a prezidenta republiky, půdní biolog, docent Ladislav Miko nás dnes poctil svou milou návštěvou a přednášel nám o půdních organismech, o významu biodiverzity a hlavně o tom, jak je půda důležitá a jak s ní zacházíme. Vysvětlil v souvislostech, že jsme na samém pokraji funkčnosti půd, ale také jak můžeme půdě pomoci. Jaké jednoduché principy je nutné dodržet, abychom si udrželi zdravou půdu, která bude poskytovat dostatek potravy, ale také zadrží velké množství uhlíku, vody. Děkujeme moc za návštěvu a Váš čas, pane docente!
Náhled do přednášky v galerii.
Zdobení stromečku
Studenti chemického semináře dnes vystrojili netradiční vánoční stromeček. Vyzkoušet můžete i vy doma za pomocí potravinářských barviv. Pustíte-li se do podobného zdobení, můžete mi zaslat foto svých provedení.
Nejlepší klokani v okrese
V soutěži Přírodovědný klokan 23 obsadili naši studenti Pepa Šedivý, Sylvie Algerová a Adéla Musilová první tři místa v okrese Trutnov v kategorii junior. Gratulujeme!
Výsledky naleznete zde: Přírod Klokan 23 – Královéhradecký kraj
Přírodovědný klokan 2023
Přírodovědný klokan je vědomostní soutěž, ve které najdeme otázky z fyziky, biologie, zeměpisu, chemie i matematiky. V každé kategorii je zadán soutěžícím jednorázový test, který obsahuje 24 úloh, přičemž ti pak vybírají jednu správnou odpověď z pěti nabízených možností. Na řešení mají 40 minut čistého času. V kategorii Kadet, což jsou žáci 3. a 4. ročníku nižšího gymnázia, získali nejvíce bodů Jakub Mařas, Markéta Hanušová a Eliška Čivrná. Ve vyšší kategorii Junior (I. – II. ročník VG) si nejlépe vedli Josef Šedivý, Sylvie Algerová a Adéla Musilová. Uvidíme, jak jejich výsledky uspějí v celostátním kole. Děkuji všem soutěžícím za pěkné výkony. Děkuji také vyučujícím, kteří s touto soutěží pomáhali.
Kablo
S vedením Kabla jsme navázali užší spolupráci prostřednictvím pana ředitele Vrbaty. Díky tomu jsme mohli v posledních dnech navštívit dvakrát se seminářem fyziky tento vrchlabský podnik, který příští rok oslaví 100leté výročí existence. Studenti si prošli výrobu a laboratoře, vyzkoušeli si některá měření související s fyzikou (např. měření rezistivity). Je zajímavé, že v laboratořích se nekontroluje pouze kvalita výroby, ale také se inovují a vyvíjí nové výrobky. Nikdy bychom neřekli, že výroba kabelu je tak složitá. Už se těšíme na exkurze i s některými dalšími třídami.
Budiž světlo!
Jak dokáže ozařování měnit chemické struktury a vytvářet nové chemické vazby se studenti 6.A dozvěděli od fyzikálního chemika Tomáše Slaniny z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Přednáška vědce se uskutečnila v rámci nového popularizačního projektu Akademie věd ČR Jedu vědu. Z ohlasů studentů po přednášce vyplynulo, že by uvítali přednášky další, třeba i v jiných oborech.
Polytechnický kroužek
Zítra ve čtvrtek 8. 9. 2022 se zase rozbíhá náš tradiční polytechnický kroužek, je určen hlavně pro nižší gymnázium, ale klidně přivítáme někoho i z vyššího gymnázia. Začínáme fyzikou a robotikou v učebně ć. 02 od 14 hodin. Kroužek je pro naše studenty zdarma a nikdo nevyžaduje pravidelnou docházku. Budeme se po týdnu střídat s biologií.
Chemie bez chemie
Domácí laboratorní práce-sacharidy
Biologie, chemie a fyzika v praxi
V úterý 12. 12. 2017 navštívila třída 4. A oddělení nukleární medicíny v nemocnici v Jilemnici. V první části exkurze seznámila studenty s historií radioaktivity, typy radioaktivního záření, zdroji záření a využitím při diagnostice různých onemocnění paní primářka L. Tylová.
Sami studenti byli zapojeni do diagnostikování chorob z prezentovaných obrázků. V další části exkurze byli studenti rozděleni do skupin, prohlédli si celé oddělení a plnili různé praktické úkoly. V radiolaboratoři mohli vidět a potěžkat si i zcela otevřený, ale již vyzářený, techneciový generátor. Dále si prohlédli scintilační kamery, na kterých se všechna vyšetření provádí, zkusili si změřit tlak, seznámili se s první pomocí a prakticky si vyzkoušeli kardiopulmonární resuscitaci. Poslední část byla věnována práci v laboratoři. Studenti se převlékli do jednorázového operačního oblečení a nabírali připravenými injekčními stříkačkami speciálně připravené nabarvené roztoky do zkumavek. Pojem nukleární medicína už třídě 4. A po této exkurzi není cizí, dovedou si představit co se skrývá za dveřmi tohoto oddělení a že tam kromě přístrojů pracují i velice příjemní lidé, kteří si na ně našli v předvánočním shonu čas. Děkujeme!!!