Třídy 6.A a 2.B bádaly v archivu

Na konci října třídy 6. A a 2. B postupně navštívily Státní okresní archiv v Trutnově, kde měly možnost nahlédnout do tajů archivní práce. Pan ředitel Roman Reil studenty postupně seznámil s posláním archivu, jeho historií a nakonec studenty provedl i depozitáři, kde jsme mohli vidět archiválie ze 14. století z našeho regionu. Mimo jiné nám ukázal i originál zakládací listiny města Vrchlabí z roku 1533.

Po prohlídce archivu se třídy rozdělily do skupin v badatelně a zkusily si vlastní práci archivářů, když vyhledávaly informace o předválečných a poválečných majitelích domů ve Vrchlabí. Pokud to bylo možné, pátrali jsme i po jejich dalším osudu.

Exkurze tak studentům představila tuto důležitou instituci a budeme se těšit na další spolupráci.    

Optická kouzla na kroužku fyziky

 

 

Na kroužku fyziky jsme začali ve čtvrtek 12. 9. výrobou zařízení, které má nevyslovitelný název: Fenakistoskop (Phenakistiscope). Bylo to první rozšířené animační zařízení, které vytvářelo iluzi pohybu před objevem filmu. Rotační mechanismus jsme vyrobili ze stavebnice Merkur, využili jsme tam řemenicový převod pro rychlejší rotaci. Kotouč jsme si vytiskli, podlepili tvrdým papírem a vystřihli. Animace se objeví až tehdy, pokud se přes průzory roztočeného kotouče podíváte do zrcadla.



 

 

Dějepisná olympiáda – kategorie I (nižší gymnázium)

V tomto týdnu se na našem pracovišti ve Vrchlabí odehrálo školní kolo Dějepisné olympiády 2023. Do soutěže se přihlásily dvě desítky nadaných studentů z nižšího gymnázia. Letošní téma znělo takto: „Každodenní život a kulturní kořeny českých zemí (Čechy, Morava, Slezsko). Od Cyrila a Metoděje po Jana Husa.“

V náročné soutěži obsadila 1. místo Emílie Kaplanová (4.A), 2. místo Vojtěch Novák ze 2.A a nejlepší trojici doplnil na 3. místě Tomáš Albrecht ze 3.A.

Nejlepším gratulujeme a všem studentům děkujeme za kvalitní výkony a účast.

4. A a dějepisný seminář na Stachelbergu

Nepříznivé počasí naštěstí nehraje v největší moderní pevnosti v Čechách žádnou roli a tak jsme si dnes užili skvělou dějepisnou exkurzi na pevnosti Stachelberg.
Naším průvodcem byl RNDr. Miroslav Kejzlar, člen původně amatérské skupiny, která před 30 lety začala tvrz vyklízet a snažit se o její zpřístupnění veřejnosti.
Jeho poutavé vyprávění a atmosféra tvrze byla skvělou motivací a úvodem do dalších kapitol naší národního historie.

Výprava 1.A do pravěku

V rámci výuky dějepisu se v úterý 1. 11. 2022 vydala 1.A na exkurzi do Archeoparku pravěku Všestary (https://archeoparkvsestary.cz/) s paní uč. Trojanovou a panem uč. Hanušem. V archeoparku si studenti prohlédli repliku pravěké vesnice a mohli si na vlastní kůži vyzkoušet, jak se těžce vykonávaly některé činnosti: orání, okopávání dřevěnou motykou, sekání pravěkou sekyrou, broušení kamene, drcení obilí, hod oštěpem. Naši sekáči kamennou sekyrou byli tak intenzivní, že kromě přeseknutí tří silných větví se jim podařilo přepůlit i sekyru :), naštěstí jim zůstaly všechny končetiny. Experimentální archeologie je prostě fajn.

 

 

OKRESNÍ KOLO DĚJEPISNÉ OLYMPIÁDY

Okresního kola dějepisné olympiády, které se konalo 14.ledna 2020 v Trutnově, se za naši školu zúčastnil vítěz kola školního Tomáš Krampera (7.A). V konkurenci studentů z gymnázií Trutnov, Dvůr Králové a Úpice obstál velmi dobře, obsadil 3. místo a čeká ho příprava na kolo krajské.

BLAHOPŘEJEME!

 

Po stopách krásné, ale i kruté historie v Polsku

Ve dnech 11. a 12. prosince 2019 se studenti vyšších ročníků gymnázia zúčastnili dějepisné exkurze do polského Krakova, Wieliczky a Osvětimi.

Na cestu jsme se studenty vyrazili o půlnoci, abychom v časných ranních hodinách začali prohlídku unikátních solných dolů ve Wieliczce, které patří nejenom do kulturního a přírodního světového dědictví UNESCO, ale byly uznány prezidentem Polska za památku dějin. Absolvovali jsme turistickou trasu, jež zahrnuje nejkrásnější komory a chodby, podzemní kaple a jezírka se sakrálními objekty a uměleckou výzdobou vytvořenou ze soli.

Odpoledne a podvečer jsme strávili v Krakově. Nejdříve jsme si prohlédli komplex královského hradu Wawel, seznámili se s polskou historií a navštívili katedrálu sv. Stanislava a Václava – památné místo odpovídající významem naší svatovítské katedrále. Vánoční atmosféru jsme si vychutnali na Rynku Glownym se Sukiennicí a Mariánským chrámem v centru Krakova.

Druhý den ráno jsme zamířili do Osvětimi – do koncentračního tábora Auschwitz – Birkenau, který je smutným mementem nacistické hrůzovlády. Tamní prostory, vystavené exponáty, fotografie a dokumenty spolu s doprovodným výkladem průvodců v každém z nás zanechaly nesmazatelnou stopu.

Studenti hodnotili exkurzi velmi pozitivně, a poněvadž z kapacitních důvodů se na mnohé nedostalo, plánujeme  příští rok akci zopakovat.

30 let svobody na vrchlabském gymnáziu

Studenti vrchlabského gymnázia si po celý týden od 11. 11. do 15. 11. 2019 připomínali listopadové události před 30 lety.

Pro vyšší i nižší gymnázium si studentky a studenti dějepisného semináře připravili sérii prezentací na téma “Život v socialismu”,” Disent, československý underground a Charta 77″ a zakončili celý blok událostmi 17. listopadu a děním krátce poté. Na Střelnici studenti zhlédli film “Skřivánci na niti” a projekce byla doplněna přednáškou o trezorových filmech. V pátek se uskutečnila v aule beseda s pamětníky listopadových událostí ve Vrchlabí – mezi studenty přišel tehdejší spoluzakladatel OF a první starosta města Ing. Josef Krejčí a také tehdejší studentka maturitního ročníku, která stála v čele studentských protestů, MUDr. Eva Krejčová.

Vše jsme ještě doplnili vzpomínkou na Hanu Jüptnerovou – signatářku Charty 77 a výbornou učitelku němčiny u nás na gymnáziu.

Po celý listopad mohli také studenti sledovat videoukázky událostí roku 89 na hlavních chodbách gymnázia, na výstavních panelech si mohli prohlédnout fotografie a přečíst i různé dobové dokumenty.

Mnozí studenti se také, ať už aktivně či pasivně, zúčastnili vydařeného happeningu, který se konal při této příležitosti v odpoledních a večerních hodinách na Střelnici.

 

ZÁJEZD DO IRSKA a VELKÉ BRITÁNIE

Od 9. do 17. dubna 2019 se uskutečnil poznávací zájezd školy do Irska a Velké Británie, a to ve spolupráci s CK Kristof. Zájezdu se zúčastnilo 50 studentů z různých tříd  a 3 vyučující – Hana Brožová, Jana Patráková a Mirka Trojanová. Navštívili jsme krásná místa v Severním Irsku, prohlédli jsme si Dublin a okolí, prošli jsme údolí ve Wicklow Mountains, ve Walesu jsme se zastavili ve městečku s nejdelším názvem na světě, což je Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch. Na zpáteční cestě jsme prošli známá místa v Londýně a někteří z nás se projeli na London Eye. Velkým zážitkem byl také Liverpool a Muzeum Beatles. I doprava byla pestrá: dlouhá cesta autobusem, několikrát trajekt, londýnské metro, plavba po Temži…A počasí typicky proměnlivé – nejenom sluníčko a déšť, ale hlavně mrazivý vítr. Studenti si užili hostely a poznali i ubytování v irských rodinách.

Vrátili jsme se unavení, ale s mnoha zážitky a zkušenostmi. Krásná irská příroda nás uchvátila, tak se tam jistě mnozí ještě vrátíme:-)

Mirka Trojanová

 

 

Studenti vrchlabského gymnázia opět úspěšní na Dějepisné soutěži gymnázií ČR a SR

Dějepisná soutěž studentů gymnázií je již řadu let největším setkáním středoškolských studentů České a Slovenské republiky. V průběhu soutěže studenti prezentují v písemných testech své vědomosti z různých období naší historie.

Letošní ročník se týkal období 1968 – 1977, tzn. období Pražského jara, okupace vojsky Varšavské   smlouvy a následné normalizace. Tříčlenný tým ve složení Barbora Krulišová, Tereza Stará a Aleš Mühlbach nejprve v dubnu 2018 jednoznačně zvítězil v krajském kole a v celkovém umístění všech gymnázií ČR obsadili studenti 5.-7. místo. V československém finálovém kole jsme se umístili na 28. místě z celkového počtu 75 zúčastněných škol a mezi gymnázii Královéhradeckého kraje jsme opět získali nejvyšší umístění.

Chtěli bychom touto cestou také vyjádřit poděkování paní Zuzaně Kynčlové z Městské knihovny Vrchlabí, na kterou jsme se již mnohokrát obrátili se žádostí o zajištění studijních materiálů k soutěži, a ona vždy ochotně knihy vyhledala či objednala i v jiných knihovnách, snažila se prodloužit i několikrát výpůjční dobu tak, abychom mohli co nejdéle knihy využít pro naši přípravu na tak náročnou soutěž z naší historie.

Mgr. Mirka Trojanová

VZPOMÍNKOVÝ HAPPENING

 DEN VÁLEČNÝCH VETERÁNŮ – 100 LET od konce 1. SVĚTOVÉ VÁLKY

Studenti gymnázia si společně se svými vyučujícími v pátek 9. listopadu připomněli Den válečných veteránů a zároveň sto let od ukončení 1. světové války. Vzpomínkový happening se konal formou krátké připomínky válečných událostí a obětí válek, kterou přednesla Mgr. Mirka Trojanová, a hudebním vystoupením studentů pod taktovkou Mgr. Jaroslavy Nývltové. Všichni přítomní si společně zazpívali píseň „ Řekni, kde ty kytky jsou“ a obdrželi symbol vlčího máku, který vyrobili studenti třetího ročníku nižšího a vyššího gymnázia.

Jsme opět vítězným týmem krajského kola Dějepisné soutěže gymnázií

Dne 5. dubna 2018 se konalo krajské kolo Dějepisné soutěže gymnázií ČR SR.

Naši školu v letošním roce reprezentuje tým ve složení Bára Krulišová, Terka Stará Aleš Mühlbach. Soutěžním obdobím je období let 1968 – 1977.

Tříčlenné týmy musí mít obsáhlé komplexní znalosti z  politických dějin, dějin sportu, umělecké tvorby, vědy a techniky. K úspěchu vede dlouhodobá příprava  a velká dávka osobní píle.

Naši studenti získali 138 bodů a nechali za sebou nejenom deset gymnázií Královéhradeckého kraje, ale tento počet bodů v celkovém umístění 200 gymnázií ČR znamená 5.-7.místo v republice. Na podzim nás čeká československé finále v Chebu.

Gratulujeme a přejeme hodně sil do další náročné přípravy!

Mirka Trojanová, garant týmu

 

 

Exkurze Osvětim – Krakov

OSVETIM373Ve dnech 6. a 7. prosince se studenti maturitních a třetích ročníků vyššího gymnázia zúčastnili exkurze do polského Krakova a Osvětimi. Exkurzi připravily vyučující dějepisu Hana Brožová a Mirka Trojanová. V předvánočním čase jsme si nejdříve prohlédli krakovský královský hrad Wawel s katedrálou sv.Stanislava a Václava, v Národním muzeu jsme si prohlédli slavnou da Vinciho Dámu s hranostajem a vánoční atmosféru jsme s vychutnali na Rynku Glownym se Sukiennicí a Mariánským chrámem. Druhý den jsme strávili komentovanou prohlídkou koncentračního tábora Osvětim – Březinka, který je smutným mementem nacistické hrůzovlády. Tamní prostory, vystavené exponáty, fotografie a dokumenty spolu s doprovodným výkladem průvodkyň v každém z nás zanechaly nesmazatelnou stopu.
Studenti hodnotili exkurzi velmi pozitivně a poněvadž byl o výjezd mezi studenty velký zájem a z kapacitních důvodů se na mnohé nedostalo, plánujeme  příští rok akci zopakovat.

Úspěšná premiérová účast studentů vrchlabského gymnázia v prestižní dějepisné soutěži gymnázií České a Slovenské republiky

Studenti maturitního ročníku Gymnázia Vrchlabí Karel Srnský, Pavlína Adolfová a Tomáš Brunclík se  zúčastnili celostátního kola Dějepisné soutěže gymnázií České a Slovenské republiky. Soutěž se konala v prostorách Ekonomické fakulty  Západočeské univerzity v Chebu a zúčastnilo se jí 75 gymnázií z Česka a Slovenska. Soutěž se během několika let vypracovala na prestižní událost s bohatou základnou partnerů a sponzorů. Mimo jiné přispěla i města vysílající své reprezentanty, tedy i Vrchlabí. Náročné zadání testu vypracovala řada historiků a vysokoškolských profesorů a mnozí z nich byli i osobně v Chebu přítomni. Otázky posledního kola četli v předtočených spotech premiéři České a Slovenské republiky, předsedové zákonodárných složek obou států, ministři školství obou států a další. Ministr školství ČR  Marcel Chládek  přijel soutěžící  osobně pozdravit a povzbudit a zúčastnil se i slavnostního vyhlášení výsledků.                                                                                                                                         Letošní ročník byl zaměřen na období první a druhé republiky, tzn. období let 1918 až 1939. Letos poprvé se na jaře kvůli zvyšujícímu zájmu konala i krajská kola, kde studenti vrchlabského gymnázia získali 1. místo v Královéhradeckém kraji. Tento úspěch se jim podařilo zopakovat a své prvenství mezi gymnázii Královéhradeckého kraje v celostátním kole obhájili a celkově  v soutěži obsadili 13.místo.

Děkuji studentům za jejich úsilí a úspěšnou reprezentaci vrchlabského gymnázia.

Mgr. Mirka Trojanová

Vernisáž 13.11.2014 od 15.00

OLYMPUS DIGITAL CAMERAVážení,

zveme Vás tímto na oficiální zahájení výstavy Židovské svědectví o českém století, které se uskuteční ve čtvrtek 13.11.2014 od 15.00 v budově našeho gymnázia. Výstava mapuje zejména každodenní život židovské komunity v Československu. Výstava nám byla zapůjčena Židovským muzeem v Praze,Oddělením pro vzdělávání a kulturu. Výstava je otevřena všem školám i zájemncům z řad veřejnosti až do 19.12.2014. Pro veřejnost plánujeme individuální nebo skupinové prohlídky každé pondělí od 15.00 hodin a v pátek od 14. do 16. hodin. Jakékoli dotazy Vám zodpovíme na telefonech: 499 421 584 nebo 724 585 616 nebo na emailové adrese: brozovah@gymvr.cz