Třídy 6.A a 2.B bádaly v archivu

Na konci října třídy 6. A a 2. B postupně navštívily Státní okresní archiv v Trutnově, kde měly možnost nahlédnout do tajů archivní práce. Pan ředitel Roman Reil studenty postupně seznámil s posláním archivu, jeho historií a nakonec studenty provedl i depozitáři, kde jsme mohli vidět archiválie ze 14. století z našeho regionu. Mimo jiné nám ukázal i originál zakládací listiny města Vrchlabí z roku 1533.

Po prohlídce archivu se třídy rozdělily do skupin v badatelně a zkusily si vlastní práci archivářů, když vyhledávaly informace o předválečných a poválečných majitelích domů ve Vrchlabí. Pokud to bylo možné, pátrali jsme i po jejich dalším osudu.

Exkurze tak studentům představila tuto důležitou instituci a budeme se těšit na další spolupráci.    

Vesmír pod nohama- doc. RNDr. Ladislav Miko, Ph.D.

Poradce ministra životního prostředí a prezidenta republiky, půdní biolog, docent  Ladislav Miko nás dnes poctil svou milou návštěvou a přednášel nám o půdních organismech, o významu biodiverzity a hlavně o tom, jak je půda důležitá a jak s ní zacházíme. Vysvětlil v souvislostech, že jsme na samém pokraji funkčnosti půd, ale také jak můžeme půdě pomoci. Jaké jednoduché principy je nutné dodržet, abychom si udrželi zdravou půdu, která bude poskytovat dostatek potravy, ale také zadrží velké množství uhlíku, vody. Děkujeme moc za návštěvu a Váš čas, pane docente!

Náhled do přednášky v galerii.

EDU.Lab a 3D tisk na kroužku fyziky

Na minulém kroužku fyziky jsme navštívili kamion naplněný moderními technologiemi – EDU.Lab , které se využívají i při výrobě aut značky Škoda. Kamión stál na náměstí Míru zde ve Vrchlabí, cestou k němu jsme si prohlédli meteorologickou věžičku a sluneční hodiny. V kamionu nám ukázali nejmodernější technologie (např. virtuální a smíšenou realitu, kooperativní roboty, 3D tisk, termokamery a další). Na závěr si studenti vyzkoušeli vlastními silami nabít elektromobil Enyaq. Tento týden si někteří zkusí na kroužku složit svítící modely Enyaqu, které tiskneme na naší 3D tiskárně.

Environmentální výchova- exkurze na polskou stranu Krkonoš

🌲 Ve středu 25. 10. se zájemci o přírodovědné obory z Vrchlabí a Hostinného vypravili na jednodenní exkurzi do 🇵🇱 polských Krkonoš. Nejprve jsme navštívili vzdělávací centrum Pałac Sobieszów „Klimatyczne Karkonosze” a krátkou procházkou bukovým lesem jsme došli pod hrad Chojnik. Na závěr jsme zastavili ve Szklarska Poręba „pokochat se“ krásnými výhledy na podzimní hory. 🏔️

Třída 3. A v Safari parku

V rámci projektu environmentální výchovy dnes 3. A zavítala do Safari parku Dvůr Králové nad Labem. Komentovanou prohlídkou zoo nás provedl Mgr. Josef Hotový, který umí nejen skvěle zaujmout svým vyprávěním, ale také třídu zapojit a předat jí mnoho informací v souvislostech.

4. A a dějepisný seminář na Stachelbergu

Nepříznivé počasí naštěstí nehraje v největší moderní pevnosti v Čechách žádnou roli a tak jsme si dnes užili skvělou dějepisnou exkurzi na pevnosti Stachelberg.
Naším průvodcem byl RNDr. Miroslav Kejzlar, člen původně amatérské skupiny, která před 30 lety začala tvrz vyklízet a snažit se o její zpřístupnění veřejnosti.
Jeho poutavé vyprávění a atmosféra tvrze byla skvělou motivací a úvodem do dalších kapitol naší národního historie.

Exkurze ve vrchlabské nemocnici

Studenti v rámci biologického semináře navštívili vrchlabskou nemocnici. Nejprve nám hlavní sestra Mgr. Zuzana Kvardová představila nemocnici a její jednotlivá pracoviště v prezentaci. Studenti se dozvěděli, kde a s jakým vzděláním by se zde mohli v budoucnu uplatnit. Poté jsme si prohlédli nové oddělení ortopedie, kterým nás provedla vrchní sestra Bc. Lucie Volfová DiS. Celý příspěvek

3. B a 5. A na UHK a Hučáku

V úterý 28. 3. 2023 vyrazily třídy 3. B a 5. A do Hradce Králové, kde navštívily malou vodní elektrárnu Hučák s infocentrem ČEZ a laboratoře katedry fyziky Přírodovědecké fakulty UHK. Návštěvu jim domluvila kolegyně Z. Pavlasová. Na univerzitním webu je dokonce o nás článek s fotografiemi.

Celý příspěvek

ELI

V rámci dalšího vzdělávání učitelů jsme (Hš, Bl, Vk) ve středu 15. 3. navštívili Laserové výzkumné centrum v Praze v Dolních Břežanech. Vyslechli jsme si přednášku o moderním pohledu na světlo a poté nás provedli po centru. Mají zde nejenom nejvýkonnější lasery v Evropě, ale třeba i rastrový elektronový mikroskop se spektrometrem. Vysvětlili nám, i na jakých experimentech zde zrovna pracují. Jedním z nejvýznamnějších je zjednodušení protonové léčby pomocí laserů, který je na dobré cestě. Pokud se povede, tak se bude rakovina léčit pomocí protonové léčby v každé větší nemocnici.

Workshopy od fak(e)ticky

Dne 21. 2. 2023 u nás proběhly workshopy na téma Sociální sítě a kyberšikana, Média a dezinformace, Kritické myšlení a argumentace. Každého bloku se účastnily 2 různé třídy. Workshopy pro nás zajišťovala nezisková organizace fak(e)ticky v podání Přemysla Dandy a Valérie Štylerové. První blok se soustředil nejen na uvědomění si výhod používání sociálních sítí, ale také představil i velká rizika, která přinášejí. Pro studenty je dobré uvědomit si, že být součástí sociálních sítí nese i velkou zodpovědnost sám za sebe.

Druhá část se týkala médií a dezinformací. Bylo poukázáno na nebezpečí dezinformací, jak jim čelit a odhalit je. Součástí bylo i četné množství ukázek a dezinformačních webů.

Třetí blok byl věnován kritickému myšlení a argumentaci. Nejprve byl zdůrazněn význam kritického myšlení a proč máme informace podrobovat neustálému přezkoumávání. Vše bylo obohaceno o ukázky videí, jak máme (ne)argumentovat, s následnou reflexí.

Kablo

S vedením Kabla jsme navázali užší spolupráci prostřednictvím pana ředitele Vrbaty. Díky tomu jsme mohli v posledních dnech navštívit dvakrát se seminářem fyziky tento vrchlabský podnik, který příští rok oslaví 100leté výročí existence. Studenti si prošli výrobu a laboratoře, vyzkoušeli si některá měření související s fyzikou (např. měření rezistivity). Je zajímavé, že v laboratořích se nekontroluje pouze kvalita výroby, ale také se inovují a vyvíjí nové výrobky. Nikdy bychom neřekli, že výroba kabelu je tak složitá. Už se těšíme na exkurze i s některými dalšími třídami.

 

 

Studenti studentům

“Studenti studentům” je název 1. ročníku vydařené akce, kdy nám studentky závěrečného ročníku oboru ošetřovatel z pracoviště Hostinné připravily několik stanovišť na nácvik poskytování 1. pomoci. Za teoretickou část a přípravu celé akce děkujeme paní učitelce Odlové. Díky také studentkám 3.O za jejich čas, rady a cenné zkušenosti!

Více fotografií na našich FB stránkách ZDE

 

Výprava 1.A do pravěku

V rámci výuky dějepisu se v úterý 1. 11. 2022 vydala 1.A na exkurzi do Archeoparku pravěku Všestary (https://archeoparkvsestary.cz/) s paní uč. Trojanovou a panem uč. Hanušem. V archeoparku si studenti prohlédli repliku pravěké vesnice a mohli si na vlastní kůži vyzkoušet, jak se těžce vykonávaly některé činnosti: orání, okopávání dřevěnou motykou, sekání pravěkou sekyrou, broušení kamene, drcení obilí, hod oštěpem. Naši sekáči kamennou sekyrou byli tak intenzivní, že kromě přeseknutí tří silných větví se jim podařilo přepůlit i sekyru :), naštěstí jim zůstaly všechny končetiny. Experimentální archeologie je prostě fajn.

 

 

Adaptační kurz 1.A

Adaptační kurz 1.A proběhl od 14. do 16. září na chatě Karolínka na Benecku. Na jeho průběh dohlížel třídní učitel Vladimír Hanuš a paní učitelka Radka Trejbalová. Předpověď počasí nebyla vůbec pěkná, předpovídala hodně deště, ale nakonec se nám to nejhorší vyhnulo, navíc na Karolínce bylo pěkně teplo a dobré jídlo. Po celou dobu kurzu jsme hráli seznamovací hry.

Na Benecko jsme se vydali ve středu odpoledne pěšky. Druhý den jsme podnikli dopoledne výlet na Rovinka, odpoledne patřil míčovým hrám a orientačnímu běhu, večer byl táborák se stezkou odvahy a buřty. V pátek jsme se vrátili přes rozhlednu Žalý domů. Všem se výlet nakonec líbil a děkujeme rodičům za odvoz zavazadel.

Setkání mladých fotografů

V rámci projektu „Studenti rozvíjí potenciál Krkonoš“ se ve dnech 26.–27. 4. a 7.–8. 6. 2022 uskutečnila na hřebenech Krkonoš setkání mladých fotografů z vrchlabského gymnázia a Kowar. V hledáčku fotografů byly Rýchory a oblast Malého Stawu s cílem „ulovit“ krásné a zajímavé záběry méně známých míst, a také se seznámit a spřátelit s kamarády z partnerských měst Vrchlabí–Kowary.  Že se skutečně jednalo o méně známá místa, potvrdil fakt, že obě oblasti navštívili mladí fotografové poprvé. Celý příspěvek

Exkurze 2. A a 1. A do IQ Landie v Liberci

V úterý 14. 6. jsme se studenty 2. A a částí 1. A vyrazili do IQ Landie v Liberci, kde měli objednané science show o sílách a oběd :). Studenti museli také vyplnit pracovní list. Všem se ve vědeckém parku líbilo a určitě se tam rádi vrátí, protože jsme ho ani nestihli projít celý a vše si pořádně vyzkoušet.

Celý příspěvek

Po stopách krásné, ale i kruté historie v Polsku

Ve dnech 11. a 12. prosince 2019 se studenti vyšších ročníků gymnázia zúčastnili dějepisné exkurze do polského Krakova, Wieliczky a Osvětimi.

Na cestu jsme se studenty vyrazili o půlnoci, abychom v časných ranních hodinách začali prohlídku unikátních solných dolů ve Wieliczce, které patří nejenom do kulturního a přírodního světového dědictví UNESCO, ale byly uznány prezidentem Polska za památku dějin. Absolvovali jsme turistickou trasu, jež zahrnuje nejkrásnější komory a chodby, podzemní kaple a jezírka se sakrálními objekty a uměleckou výzdobou vytvořenou ze soli.

Odpoledne a podvečer jsme strávili v Krakově. Nejdříve jsme si prohlédli komplex královského hradu Wawel, seznámili se s polskou historií a navštívili katedrálu sv. Stanislava a Václava – památné místo odpovídající významem naší svatovítské katedrále. Vánoční atmosféru jsme si vychutnali na Rynku Glownym se Sukiennicí a Mariánským chrámem v centru Krakova.

Druhý den ráno jsme zamířili do Osvětimi – do koncentračního tábora Auschwitz – Birkenau, který je smutným mementem nacistické hrůzovlády. Tamní prostory, vystavené exponáty, fotografie a dokumenty spolu s doprovodným výkladem průvodců v každém z nás zanechaly nesmazatelnou stopu.

Studenti hodnotili exkurzi velmi pozitivně, a poněvadž z kapacitních důvodů se na mnohé nedostalo, plánujeme  příští rok akci zopakovat.

IBIS zahajuje

Interaktivní biologický seminář IBIS zahajuje další ročník! A protože 15. října zveřejníme první sadu úkolů letošní online soutěže, rádi bychom se touto formou chtěli připomenout. Jsme studenti a akademičtí pracovníci Přírodovědecké a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a už počtvrté jsme připravili korespondenční webový seminář pro všechny mladé zvědavé badatele, kterým školní učivo nestačí.

IBIS je určený primárně pro studenty středních škol se zájmem o biologii a přírodní vědy. Celý seminář sestává z několika sad různorodých biologicky zaměřených úkolů, které jsou postupně zveřejňovány po dobu celého školního roku. Součástí je také víkendové soustředění plné zajímavých aktivit a přednášek, které našim řešitelům zdarma nabízíme. Úspěšní řešitelé se také mohou těšit na letní týdenní zážitkový kurz zaměřený na biologii a informatiku.

Všechny potřebné informace jsou volně dostupné na našich webových stránkách: http://ibis.sci.muni.cz/. Aktuální informace jsou dostupné také na  facebooku https://www.facebook.com/ibis.seminar/. Další akce pro středoškoláky pořádané Masarykovou univerzitou můžete najít na https://prostredoskolaky.muni.cz/.