Studenti 3. ročníku biologického semináře si připravili pro žáky nižšího gymnázia program na projekt „Zachraň jídlo“, který je součástí projektu města „Vrchlabí bez odpadu“. Žáci týden sledovali a zapisovali, co končí v jejich domácnosti nejčastěji v koši, analyzovali výsledky a zamysleli se nad možnostmi nápravy. Ve škole pak zhlédli krátký film o plýtvání jídlem ve světě, v ČR a v domácnosti, který obsahoval praktické návody, jak zbytečně nekrmit koš. Vyvrcholením bylo vlastní vaření, ve kterém si žáci vyzkoušeli několik záchranářských receptů.
Seznamte se: Orientační Běh
V rámci česko-polského projektu Sport bez hranic škola pořídila moderní vybavení na orientační běh. Již zítra, tj. 18. září, si žáci vybraných tříd společně s žáky z DZS w Karpaczi vyzkoušejí skupinový závod v orientačním běhu a individuální závod „Bludiště“. Naši orienťáci nám, pořadatelům, budou oporou.
Veškeré informace najdete ve zprávách v Komens a na nástěnce v 1. patře a u vchodu. Sportovního ducha a vhodné oblečení s sebou.
BASE CAMP ANEB Z 6. A SE STALY VÝZKUMNÉ TÝMY
Paměť a efektivní učení pro 21. století
Více z anotace zde:
0. INSPIRACE A MOTIVACE K UČENÍ – Proč se učíme? Jak překonávat nezdary? Růstové myšlení.
Vítání jara 2023
Studentské simulované zastupitelstvo
Možnost lépe se seznámit s regionální politikou, s fungováním městské samosprávy, podívat se na jednání zastupitelstva, vyzkoušet si roli zastupitele a také konzultovat své vize přímo se zastupiteli dostalo ve dvoudenním programu Studentské simulované zastupitelstvo obecně prospěšné společnosti Agora CE, spolufinancovaném z programu Evropské unie Erasmus+, více než 30 studentů ze šesti tříd vrchlabského gymnázia. Celý příspěvek
TýDen bez odpadů
Upozornit na problematiku odpadů a jejich dopadu na životní prostředí a zároveň také děti motivovat k aktivnímu zapojení se do aktivit vedoucích k omezení plnění popelnic – to jsou cíle projektu nazvaného TýDen bez odpadů. Naše gymnázium uzavíralo čtrnáctidenní akci pro vrchlabské školy, které se zúčastnilo přes 1000 žáků a kolem stovky pedagogů. Náš Den bez odpadů zahájil ředitel školy Martin Vlášek, starosta města Jan Sobotka, náměstek hejtmana pro školství Arnošt Štěpánek a vedoucí odboru životního prostředí krajského úřadu Královehradeckého kraje Miloš Čejka.
Ještě teď nám všem v uších zní krásná píseň o čistém Vrchlabí, kterou zazpívala Anička Jindrová s Emilkou Kaplanovou a Tomášem Kyriánem. Poté odjely dvě třídy na prohlídku skládky do Dolní Branné, kde k celé problematice zajistila skládku provozující společnost Marius Pedersen odbornou přednášku. Ostatní dvě třídy zůstaly ve škole, kde pro ně byly připraveny ekofilmy s diskusí a aktivity v tělocvičně. Zde si žáci vyzkoušeli chytání ryb v moři plném odpadků, krmili ryby, snažili se ekologicky nakupovat a skládali puzzle s problematikou odpadů. Podle splnění jednotlivých úkolů pak absolvovali překážkovou dráhu s různým stupněm zátěže. Na chodbě si pak prohlédli krásné výtvory z kreativní dílny paní Šťastné. Nabyté vědomosti si prověřili v závěrečném kvízu.
Tato akce by měla žáky motivovat k následné tvorbě projektů, které budou představeny 22. dubna, na Den Země, na žákovské odpadové konferenci na Střelnici. Více se o projektech dozvíte zde.
Děkujeme všem pořadatelům v čele s Tomášem Vrbatou za zdařilou akci. Doufám, že k akci Vrchlabí bez odpadu přispěje každý z nás třeba tím, že nebudeme kupovat výrobky na jedno použití, opatříme si lahev na pití, kterou budeme používat opakovaně, mikroténová sáčky vyměníme za textilní atd. Stačí přispět drobnostmi a výsledek se určitě dostaví. Tak jdeme do toho!
Požární poplach
Ráno ve středu 26. června 2019 se chodbami a učebnami rozlehlo volání Hoří! z úst požární hlídky. Naštěstí byl poplach cvičný a následná evakuace vyústila v projektový den. Studenti měli možnost prohlédnout si vybavení vrchlabského stanoviště hasičského sboru a záchranné služby, na školním dvoře zaparkovali své vozy příslušníci městské i státní policie a horské služby (Rokytnice).
Studenti si mohli vyzkoušet ochranné obleky hasičů, nechat si změřit saturaci a lehnout si na sanitní lehátko. V již velmi horkém dopoledni zapůjčili policisté své zbraně i neprůstřelné vesty. Na stanovišti HS si např. mohli studenti vyzkoušet masáž srdce (na figuríně) a dozvěděli se základní informace o aplikaci Záchranka. Studenti si jistě odnesli nové zkušenosti a poznatky nejen o výstroji a výzbroji, ale i o celkovém fungování a kompetencích jednotlivých složek IZS.
Za připravený program děkujeme všem příslušníkům složek záchranného systému, kteří (i přes úmorné horko) trpělivě odpovídali na dotazy studentů i učitelů.
Krakonošův květinový majáles – oslava studentstva a studentského života
Historicky první majáles našeho gymnázia se uskutečnil v pátek 17. května 2019 a nesl se v duchu hippies. Předcházela mu dlouhá příprava. Třídy vybíraly adepty na krále a královnu majálesu, prezentovaly zajímavé fotografie a videa, studenti se dozvídali o éře hippies, jejich způsobu života a filozofii. Na hodinách hudební výchovy se učili písně pro společný zpěv na náměstí, výtvarníci promýšleli, jak namalovat hippie auto a třídní transparenty, někteří pro ostatní batikovali trika a tašky. Jiní studenti s rodiči hledali ve skříních perly šatníku, aby na majáles přišli řádně dobově oblečeni. Byl to čas spolupráce a tvořivosti, kdy se mezi sebou mohli lépe poznat. A den výletu navíc pro třídu, ze které vzejde král s královnou, za to určitě stál.
Krakonoš, který s námi majálesový den strávil, se musel hodně snažit, aby na týden zamračené a uplakané obloze vykouzlil slunce. Vzdělávací program ve squatu začal již v 6:30 ráno. Ostatní studenti se sešli na školním hřišti v 7:45. Defilé tříd a kostýmů proměnilo hřiště v pestrobarevnou louku nádherných mladých lidí a jejich učitelů. Kdo mohl, napekl dobrůtku a podělil se s ostatními. Tak to v květinové éře bylo běžné. Žongléři žonglovali, pětiboj zábavných sportovních disciplín běžel jak po másle, kamarádi povzbuzovali a všichni se dobře bavili. Celý program moderoval Luboš Toman.
Úderem desáté se barevný dav studentů seřadil a vytvořil dlouhého hada, který se za zpěvu a smíchu vlnil městem vstříc připravenému programu na náměstí TGM, kde studenty pozdravili ředitel školy a starosta města. Téměř dvouhodinový program, jehož cílem bylo zvolit z 3 postupujících dvojic krále a královnu majálesu a prezentovat vystoupení tříd a skupin – La Míčky, Ten Sing, Runways…, bavil studenty i řadu přihlížejících. S královským párem – Sašou Loudovou a Štěpánem Rydvalem – slavila nejen 6. A, ale celé náměstí. Krásný a povedený majáles jsme zakončili společným zpěvem středověké Omnia vincit amor a s písní na rtech se vydali na cestu do San Francisca. V pondělí jsme se sice vrátili do školních lavic, ale z fotografií a videa našich reportérů na nás stále dýchá pohodová atmosféra majálesu.
Všem spolupracujícím z řad učitelů i studentů děkuji za pomoc a podporu.
Mgr. Jaroslava Nývltová
Tento projekt se mohl uskutečnit díky finanční podpoře města Vrchlabí.
Ceny pro studenty věnovali : SRPŠ, KD Střelnice, KRNAP
Odkazy na fotografie a článek v tisku:
https://www.gymvr.cz/archivy/fotoarchiv/2019/
https://hartanet.rajce.idnes.cz/Krakonosuv_Majales_Vrchlabi_.2019
https://hory200.rajce.idnes.cz/Krakonosuv_Kvetinovy_Majales_-_Vrchlabi_17.5.2019
„Majálesové “ zpravodajství
- do pátku 29. března 2019 pošlete za třídy své nominace na „krále a královnu majálesu“ (třída, jméno a příjmení, pseudonym, fotografie) na adresu nyvltova@gymvr.cz
- nejpozději do 17. dubna 2019 zašlete 1 – 2 minutové prezentační video, poběží v televizi
- vymyslete svůj vlastní příspěvek do programu na náměstí
- v televizích na chodbách již běží prezentace k Majálesu
- začněte tvořit své „hippie kostýmy“
- budeme mít pojízdné auto, které můžeme proměnit v „hippie car“
- tvořte a těšte se na náš společný květinový den
Projekt ,,Den zdraví „
V úterý 24. 4. 2018 se žáci 3. A v rámci biologie zúčastnili projektu ,,Den zdraví“ na SZŠ v Trutnově. Program začal prezentacemi studentek zdravotnické školy na téma dýchací soustavy a srdce, kde si žáci zopakovali stavbu a funkci srdce a plic, dozvěděli se více o chorobách a prevenci onemocnění těchto soustav. Poté se žáci rozdělili do skupin, ve kterých si vyzkoušeli měření krevního tlaku rtuťovým i digitálním tonometrem, poslouchali srdeční ozvy fonendoskopem a naučili se prakticky používat trojcípý šátek při zranění. Po praktickém i teoretickém zvládnutí problematiky krvácení následovala kardiopulmonární resuscitace a práce s vakuovou dlahou. Žáci strávili příjemné dopoledne na Střední zdravotní škole v Trutnově, kde získali spoustu nových znalostí a hlavně praktických dovedností, které se jim určitě mohou hodit při poskytování první pomoci.
Školní časopis
V rámci projektových dnů jsme vytvořili nulté číslo studentského časopisu s názvem Sojka. Přeji příjemné čtení.