Krkonošské gymnázium a SOŠ má nastaven vnitřní oznamovací systém pro příjem a vyřizování oznámení podaných v souladu se směrnicí Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1937 ze dne 23. října 2019, o ochraně osob, které oznamují porušení práva Unie (dále též „Směrnice (EU) 2019/1937“).
Věcná působnost
Směrnice (EU) 2019/1937 je vymezena výčtem deseti oblastí, do kterých musí porušení práva Unie spadat, a to:
- a) zadávání veřejných zakázek,
- b) finanční služby, produkty a trhy a předcházení praní peněz a financování terorismu,
- c) bezpečnost a soulad výrobků s předpisy,
- d) bezpečnost dopravy,
- e) ochrana životního prostředí,
- f) radiační ochrana a jaderná bezpečnost,
- g) bezpečnost potravin a krmiv, zdraví a dobré životní podmínky zvířat,
- h) veřejné zdraví,
- i) ochrana spotřebitele a
- j) ochrana soukromí a osobních údajů a bezpečnost sítí a informačních systémů.
Osobní působnost
Oznamovatelem ve smyslu Směrnice (EU) 2019/1937 se rozumí fyzická osoba, která se v souvislosti s prací nebo jinou obdobnou činností dozvěděla o protiprávním jednání, které porušuje právní předpis spadající do jedné z vymezených oblastí uvedených výše. Musí tak být zachován tzv. pracovní kontext.
Příslušnou osobou, která přijímá a zkoumá oznámení, případně navrhuje opatření k nápravě zjištěného protiprávního stavu je:
Mgr. Luděk Rychtr
tel. kontakt 499 421 544
Oznámení přijímá výhradně příslušná osoba, v případě její nepřítomnosti její zástupci.
Vnitřní oznamovací systém (dále též „VOS“)
A. Příjem a zpracování oznámení
- 1) Oznámení je možné učinit písemně nebo ústně.
- 2) Za účelem poskytnutí co nejvyšší ochrany oznamovatele je v případě elektronického podání, důležité takovéto oznámení jednoznačně označit jako oznámení porušení ve smyslu Směrnice(EU) 2019/1937. Doporučujeme tak označení zprávy v předmětu WHISTLEBLOWING nebo Oznámení dle Směrnice (EU) 2019/1937, lze též takovou zprávu doplnit o průvodní informaci, že zpráva je určena do vlastních rukou Ing. Jindry Horáčkové. Obdobně platí i pro podání podaná písemnou formou.
- 3) Do 7 dnů od přijetí oznámení je oznamovatel vyrozuměn o přijetí oznámení.
- 4) Příslušná osoba provede předběžné posouzení oznámení, tedy zda spadá oznamované jednání pod oblasti vymezené Směrnicí (EU) 2019/1937, zda je dodržen tzv. pracovní kontext, o jaký druh protiprávního jednání se jedná a zda postačí oznamované jednání vyřešit interně.
- 5) Příslušná osoba je povinna oznamovatele vyrozumět o tom, že nejde o oznámení ve smyslu Směrnice (EU) 2019/1937, pokud k takovému závěru dojde, a to do 3 měsíců od vyrozumění o přijetí oznámení, případně od přijetí oznámení v případě, že vyrozumění nebylo odesláno.
- 6) V odůvodněných případech příslušná osoba oznámení postoupí orgánům činným v trestním řízení nebo jiným věcně příslušným orgánům.
- 7) V případě, že podané oznámení je důvodné a nebylo postoupeno jiným orgánům, příslušná osoba informace uvedené v oznámení prošetří.
- 8) Příslušná osoba následně vyrozumí oznamovatele o výsledku prošetření a o plánovaných či přijatých opatřeních, a to do 3 měsíců od vyrozumění oznamovatele o přijetí oznámení nebo od přijetí oznámení v případě, že vyrozumění nebylo odesláno.
B. Ochrana oznamovatelů
- 1. Oznamovatelé mají nárok na ochranu podle Směrnice (EU) 2019/1937, pokud:
- a) měli oprávněné důvody se domnívat, že oznámené informace byly v době oznámení pravdivé, tzn. že oznamovatel nesmí učinit oznámení vědomě nepravdivé, a že tyto informace spadaly do oblasti působnosti Směrnice (EU) 2019/1937; a
- b) podali v souladu se Směrnicí (EU) 2019/1937 oznámení buď prostřednictvím VOS, EOS (externí oznamovací systém) nebo učinili uveřejnění, případně oznámení podali přímo jiným příslušným orgánům veřejné moci.
- 2. Oznamovatel má možnost podat oznámení prostřednictvím VOS, EOS (Ministerstvo spravedlnosti, blíže internetové stránky www.justice.cz) nebo uveřejněním, případně oznámení podat přímo příslušným orgánům veřejné moci. Volba mezi VOS a EOS pro prvotní podání je na úvaze oznamovatele. Nicméně možnost uveřejnění nastupuje až sekundárně za splnění podmínek stanovených Směrnicí (EU) 2019/1937:
- a) v návaznosti na podané oznámení nebylo ve stanovených lhůtách přijato vhodné opatření;
- b) nečinností oznamovatele by mohlo dojít k ohrožení významného veřejného zájmu, např. z důvodu nebezpečí prodlení;
- c) není možné bez podstoupení zvýšeného rizika (např. zničení důkazů, maření řádného posouzení oznámení či postihu oznamovatele) podat oznámení u Ministerstva spravedlnosti.
- 3. Za neoprávněné uveřejnění nese oznamovatel odpovědnost dle příslušných právních předpisů.
- 4. Oznamovatelé oznamující či uveřejňující informace v souladu se Směrnicí (EU) 2019/1937 nenesou za podané oznámení žádnou odpovědnost. Obdobně toto platí i o získávání informací a přístup k nim, ledaže by takové jednání zakládalo trestný čin.
- 5. Vůči oznamovatelům a dalším fyzickým i právnickým osobám (např. kolegové oznamovatele, právnické osoby, jejichž společníkem je oznamovatel apod.) je zakázáno uplatňovat odvetná opatření. Odvetné opatření je jakékoli přímé či nepřímé jednání nebo opomenutí, k němuž dochází v pracovním kontextu, které je vyvolané interním či externím oznámením nebo uveřejněním a které oznamující osobě působí nebo může způsobit neoprávněnou újmu.
- 6. V rámci ochrany oznamovatele i dalších dotčených osob je zachovávána důvěrnost (totožnosti i informací uvedených v oznámení).
- 7. Právo na ochranu oznamovatele není možné omezit žádnou dohodou či podmínkami pracovního poměru či obdobného pracovního vztahu, ani se ho nelze vzdát.